Interfejsy przyszłości w Politechnice Łódzkiej

Czy da się połączyć dziedziny tak odległe, jak informatyka i psychologia? Okazuje się, że tak. Udowodnili to uczestnicy szkoły letniej „Methods in HCI – Łódź Summer School”, która odbyła się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.

Trwające w dniach 7-14 lipca 2017 r. wydarzenie poświęcone zostało zagadnieniu interakcji człowiek – komputer. Udział wzięli w nim nie tylko studenci i wykładowcy naszej uczelni, ale również kilkudziesięciu studentów i profesorów z całego świata. W gronie gości znalazło się 16 wykładowców z najlepszych uczelni zagranicznych, takich jak Harvard University, University College London czy Indiana-Purdue.

Głównym celem trwającej tydzień szkoły letniej było kształcenie uczestników w zakresie metod budowania, projektowania i analizy interaktywnych technologii komputerowych, zarówno poprzez wykłady, jak i zajęcia warsztatowe. Studenci i kadra akademicka mieli możliwość pogłębienia wiedzy w zakresie metod stosowanych w interakcji człowiek – komputer, takich jak definiowanie pól dla innowacji, budowanie i testowanie prototypów rozwiązań, czy też praktyczne zastosowania inżynierii komputerowej. Wykład otwarcia wygłosił profesor Krzysztof Gajos z Uniwersytetu Harvarda. Pytany o obszar swoich badań odpowiada – Human-Computer Interaction (HCI) to dziedzina, która łączy w sobie informatykę i elementy psychologii, a nawet etnografii. Polega na tym, ze budujemy systemy, które nie tylko są technicznie imponujące, ale również służą zwykłemu człowiekowi, który może je wykorzystać i wykonać zadania w sposób, który jest i wygodny, i przyjemny. O tym, jak duże zainteresowanie budzi ta niezwykle nowatorska dziedzina nauki, świadczy liczba chętnych, którzy zgłosili się do udziału w wydarzeniu. Odezwało się do nas tylu studentów, że musieliśmy niestety odrzucić część zgłoszeń. Byliśmy zmuszeni odmówić kandydatom nawet z tak wspaniałych uczelni, jak Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych – stwierdził koordynator wydarzenia, dr inż. Andrzej Romanowski z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ.

Uczestnicy szkoły letniej spędzali czas nie tylko na kampusie. Mieli również możliwość zwiedzenia naszego miasta, gdyż część zajęć odbyła się w łódzkiej Manufakturze. To właśnie tam poprowadzone zostały badania terenowe i eksperymenty, podczas których studenci projektowali m.in. rozwiązania dla lepszego rozumienia i eksponowania przeszłości, co jest niezwykle interesujące w kontekście rewitalizacji postindustrialnej tkanki miejskiej w Łodzi.

Trwające tydzień wydarzenie zakończyło się ogromnym sukcesem. Jak podsumowuje dr Romanowski – Projektowanie interaktywnych technologii to istotny aspekt systemów komputerowych przyszłości, a dzięki organizacji takich wydarzeń Łódź i Politechnika Łódzka stają się rozpoznawalne na naukowej mapie świata.

Szkoła „Methods in HCI - Łódź Summer School” odbyła się pod patronatem JM Rektora PŁ prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Informatyki Stosowanej Wydziału EEIA oraz IFE przy współpracy z Uniwersytetem w Stuttgarcie i przy wsparciu ze środków ACM SIGCHI (Oddziału ds. Interakcji Człowiek –Komputer Międzynarodowego Stowarzyszenia Maszyn Obliczeniowych).

Data wpisu: 2017-07-14
Data aktualizacji: 2017-07-14