75lat.p.lodz.pl
WikampFb

IFE COMPETITION rostrzygnięte

A+ / A-

W dniach 5-6.04.2019 r. w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE PŁ odbyła się I edycja wydarzenia IFE COMPETITION, zorganizowanego przy wsparciu Ambasady Francji w Polsce.

 

Podczas konkursu, studenci i uczniowie przez niemal dobę pracowali w interdyscyplinarnych zespołach nad rozwiązaniami realnych problemów z dziedziny Comfort & Safety (Komfortu i Bezpieczeństwa), zaproponowanych przez międzynarodowe przedsiębiorstwa, głównie z kapitałem francuskim. Nie było łatwo. Uczestnikom przyszło się zmierzyć z tematami, takimi jak chociażby „Nowa filozofia otwierania pralki i suszarki BSH”, „Koncepcja uniwersalnego uchwytu na uszczelki samochodowe Hutchinson” czy „Próba przeniesienia biura firmy Air Liquide do auta w trasie”.

 

IFE COMPETITION to zupełnie innowacyjna forma rywalizacji. Podczas turnieju, po raz pierwszy studenci Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego mieli okazję współpracować z uczniami z takich szkół, jak: I LO, XII LO, XIII LO, XXI LO, XXVI LO oraz ZSP 10 w Łodzi. W siedmioosobowych, mieszanych drużynach, pod opieką mentorów z firm, nie tylko walczyli o główną nagrodę, ale przede wszystkim musieli w krótkim czasie nauczyć się efektywnej współpracy z zupełnie obcymi sobie osobami. Zaangażowanie uczestników przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, mentorów, jak również komisji, w skład której weszli przedstawiciele PŁ – dr inż. Krzysztof Tomalczyk, prof. Laurent Babout oraz dr inż. Marcin Kałuża, a także dr Magdalena Koźluk z Uniwersytetu Łódzkiego. Zwycięstwo w konkursie przypadło drużynie pracującej nad tematem firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – „Jak automatycznie załadować i rozładować zmywarkę?”.

 

Główną ideą konkursu, który prawdopodobnie doczeka się kolejnych edycji w przyszłych latach, jest pokazanie wartości współpracy humanistów i umysłów ścisłych w dążeniu do wspólnego, zdefiniowanego celu. Inspiracją dla zorganizowania wydarzenia stał się francuski konkurs "Les 24h de l'innovation®", stworzony w ESTIA (Wyższej Szkole Zaawansowanych Technik Przemysłowych) w 2007 roku. 


Data wpisu: 2019-04-08
Data aktualizacji: 2019-04-08
Informacja wprowadzona przez: Małgorzata Malczyk-Spodenkiewicz
Foto

Jednostki