WikampFb

IFE coraz bardziej francuskie

A+ / A-

W dniach 21-22 kwietnia 2017 roku w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji dla romanistów „Francuski Drogą do Sukcesu”, wieńczącej trwający przez dwa miesiące festiwal „Frankofonia 2017”.

 

Przewodnimi tematami wydarzenia, zorganizowanego przez IFE, Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej oraz Stowarzyszenie „Łódzkie bardziej Francuskie” były prezentacja różnorodnych narzędzi przydatnych w rozwoju zawodowym i osobistym nauczycieli języka francuskiego oraz omówienie możliwości, jakie stwarza znajomość języka francuskiego we współczesnym świecie.

 

Zastępca Dyrektora IFE, dr inż. Dorota Piotrowska, która otworzyła konferencję, podkreśliła, że Łódź staje się coraz ważniejszym partnerem Francji – nie tylko pod względem gospodarczym, ale również kulturalnym i edukacyjnym. Dlatego tak istotne jest wspieranie środowiska romanistów w walce o istnienie francuskiego w łódzkich szkołach, gdzie od lat sukcesywnie odchodzi się nauczania młodzieży tego pięknego języka. Podobne stanowisko w swym przemówieniu wyrazili Attaché ds. Współpracy Edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Polsce, Xavier Wasson oraz Honorowy Konsul Francji w Łodzi, Alicja Bień, która podziękowała Politechnice Łódzkiej i IFE za upór w walce o istnienie języka francuskiego w Łodzi i województwie łódzkim. Głos zabrała również Beata Dankowska – prezes Stowarzyszenia „Łódzkie bardziej francuskie”. Wyraziła ona dumę z zespołu Stowarzyszenia, które pomimo krótkiego, dwuletniego stażu, może poszczycić się wieloma sukcesami w promowaniu Francji na terenie naszego miasta i regionu. 

 

Uroczyste otwarcie konferencji stało się również idealną okazją do wspomnienia o nowym, bardzo ważnym dla IFE projekcie, jakim jest „Francuska Akademia Młodego Inżyniera”. Głównym celem przedsięwzięcia, które rozpocznie się na jesieni 2017 roku i realizowane będzie przez Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej oraz Ambasadę Francji w Polsce, jest popularyzacja znajomości języka francuskiego oraz kultury francuskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej z Łodzi oraz regionu. Dla członków Akademii przewidziano kurs języka francuskiego na poziomie A2, cykl zajęć i warsztatów tematycznych związanych z Francją, jej kulturą i sztuką oraz projekt grupowy, tworzony w zespole międzynarodowym metodą Design Thinking. Udział w zajęciach Akademii ma pomóc jej młodym adeptom zrozumieć, jak wielkie możliwości stwarza znajomość języka francuskiego we współczesnym świecie. Dziś, kiedy angielski coraz rzadziej traktowany jest jako język obcy, znajomość francuskiego może roztoczyć przed młodymi ludźmi szerokie perspektywy, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Do projektu zgłosiło się bardzo wiele szkół. Spośród wszystkich kandydatów, wyłonionych zostało 28 uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów z województwa łódzkiego. Podczas otwarcia konferencji otrzymali oni oficjalne nominacje do Akademii z rąk samego JM Rektora PŁ, prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka. Przy tej okazji Rektor wyraził ogromną radość z podjęcia inicjatywy, która otworzy naszą uczelnię na otoczenie szkolnictwa niższego, co jest zgodne z najnowszymi wskazaniami Unii Europejskiej. Rektor Wiak podkreślił, że poprzez podobne projekty Politechnika Łódzka chce wspierać wyjątkowo zdolną młodzież. Odniósł się również do samej konferencji, która doskonale wpisała się w temat internacjonalizacji, będącej głównym wyzwaniem stojącym w najbliższym czasie nie tylko przed IFE, ale i całą Politechniką Łódzką.

 

Po zakończeniu oficjalnej, wstępnej części konferencji uczestnicy wzięli udział w szeregu rozłożonych na dwa dni prelekcji i warsztatów. Mieli okazję nie tylko podszkolić umiejętności miękkie i dowiedzieć się, jak opanować stres w czasie wystąpień publicznych czy zmotywować uczniów do nauki, ale również zetknęli się z tematami specjalistycznymi, takimi jak nauka ulicznego żargonu na podstawie autentycznych, francuskich tekstów. Oprócz wspomnianej, bogatej oferty metodycznej, znalazło się również miejsce na relaks podczas sesji z dyplomowanym nauczycielem jogi Zbigniewem Majerem. Romaniści mieli również możliwość spotkania się ze znakomitym sommelierem – Michałem Baldem, który wprowadził ich w mistyczny świat francuskich winnic.

 

Drugiego dnia wydarzenia, na zakończenie wszystkich owocnych spotkań, przewidziane zostały prezentacje firm Infosys i Accenture, poszukujących pracowników ze znajomością języka francuskiego. Dyrektor Piotrowskiej udało się również zaprosić specjalnego gościa – Roksanę Jacquet, absolwentkę IFE na kierunku Gestion et Technologie, która podzieliła się z widownią historią swojej kariery. Jacquet po studiach wyjechała do Francji, z którą związała zarówno swe życie prywatne, jak i zawodowe. Dziś pełni funkcję managera w międzynarodowym koncernie Louis Vuitton. Jak podkreśliła, gdyby nie studia w IFE i znajomość języka francuskiego, nie byłaby w stanie odnieść tak spektakularnego sukcesu. Jej historia pokazuje, że to wcale nie pochodzenie i znajomości, a wykształcenie inżynierskie, rzutkość i znajomość języków obcych są w stanie otworzyć niemal wszystkie drzwi w świecie biznesu – w Polsce i za granicą.

 

Tegoroczna konferencja „Francuski Drogą do Sukcesu” wywołała optymistyczne, pełne zapału nastawienie zarówno w uczestnikach, jak i organizatorach przedsięwzięcia. Jak stwierdziła dr Dorota Piotrowska – Najbardziej skuteczni jesteśmy wtedy, kiedy nas widać. Dlatego chcielibyśmy rozbudowywać tę konferencję w przyszłych latach. (…) Chodzi o to, by wypromować język francuski i środowisko romanistów, które ciągle musi walczyć o swój byt. Chcielibyśmy, by w przyszłym roku konferencja ta została objęta patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Edukacji. Wiemy, że jest to możliwe. Wszystko po to, by głos frankofonii był słyszalny w całej Polsce.


Data wpisu: 2017-04-24
Data aktualizacji: 2017-04-24
Informacja wprowadzona przez: Małgorzata Malczyk-Spodenkiewicz
Foto

Jednostki