75lat.p.lodz.pl
WikampFb

Malezyjska wizyta w PŁ

A+ / A-

20 listopada 2018 roku Politechnikę Łódzką odwiedziła delegacja z Uniwersytetu Malaysia Perlis (UniMAP). Na jej czele stanął władca Perlisu, jednego ze stanów Malezji – His Royal Highness Crown Prince of Perlis Malaysia, Tuanku Syed Faizuddin Putra Jamalullail, pełniący jednocześnie funkcję kanclerza w UniMAP.

 

Universiti Malaysia Perlis (UniMAP) to malezyjska, publiczna szkoła wyższa znajdującą się na północy kraju, w stanie Perlis. Została założona w 2001 roku jako 17. instytucja szkolnictwa wyższego w Malezji. Głównymi wartościami, jakie przyświecają pracownikom i kadrze UniMAP są: wiedza, szczerość i dążenie do doskonałości. Dziś, po niemal dwudziestu latach istnienia, uczelnia kształci ponad 13 tysięcy studentów na kilkunastu kierunkach studiów i zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników.

 

Głównym celem wizyty malezyjskiej delegacji, składającej się z Księcia Perlisu, 10 pracowników uczelni oraz 32 studentów było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy UniMAP a Politechniką Łódzką. Uczelnie nawiązały kooperację już w 2008 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków ITEX w Kuala Lumpur. Przez kolejne lata przedstawiciel PŁ, dr inż. Adam Rylski, regularnie prowadził wykłady dla studentów UniMAP, co zaowocowało podpisaniem pierwszego porozumienia między uczelniami w 2015 roku. – Trzy lata po pierwszym porozumieniu przyszedł czas na podpisanie generalnej umowy, w której zawarte są dwa kluczowe punkty, dotyczące przyszłej współpracy między UniMAP, a Politechniką Łódzką. Pierwszym z nich jest wymiana studencka w ramach programu Erasmus+. Druga kwestia to pogłębienie współpracy technologicznej, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii materiałowej. Zarówno UniMAP, jak i nasza uczelnia są świetne w tym obszarze – stwierdził prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ.

 

Malezyjscy goście rozpoczęli swój pobyt w PŁ od wizyty w IFE, gdzie przedstawione zostały oficjalne prezentacje dotyczące obydwu uczelni. Po ich zakończeniu, pozostali w IFE malezyjscy studenci wysłuchali wystąpień członków ESN-EYE Łódź na temat życia i studiowania w Polsce, po czym zwiedzili budynek IFE, Fabrykę Inżynierów oraz LabFactor. Przygotowali również wyjątkową niespodziankę dla widowni zgromadzonej w auli IFE – specjalny, ludowy taniec, który zaprezentowali w pięknych, regionalnych strojach. W tym samym czasie władze UniMAP udały się do siedziby Rektora PŁ, gdzie doszło do uroczystego podpisania porozumienia między uczelniami. Pomimo napiętego harmonogramu, delegatom udało jeszcze znaleźć chwilę na krótką wizytę w Zatoce Sportu PŁ.

 

Wizyta Księcia Perlis w Polsce stanowiła pierwszy punkt edukacyjnej wyprawy malezyjskiej delegacji, na trasie której pojawiła się również Belgia oraz Holandia. Politechnika Łódzka jest jedną z trzech uczelni, w tym jedyną uczelnią techniczną, którą reprezentanci UniMAP zaszczycili podczas wizyty w Polsce. Delegaci odwiedzili również Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Co sądzą o Politechnice Łódzkiej? W oficjalnym wystąpieniu w auli CWM z ust Księcia Perlisu padło wiele ciepłych słów na temat naszej uczelni: - Ja i wszyscy delegaci jesteśmy pod wielkim wrażeniem Politechniki Łódzkiej. Jesteście wzorem do naśladowania dla naszej, młodej skąd inąd, uczelni. Życzyłbym sobie, by UniMAP, który jest przecież uniwersytetem technicznym, był kiedyś w takim miejscu, w jakim dziś jest Politechnika Łódzka. Jesteśmy zaszczyceni, ze możemy współpracować z instytucją pełną życia, przyjazną studentom i nieustannie idącą do przodu – podsumował.

 

W wystąpieniach Księcia Perlisu oraz Vice-kanclerza Universiti Malaysia Perlis – prof. Zul Azhara Zahida Jamala dokładnie wybrzmiało, że w przypadku współpracy UniMAP i Politechniki Łódzkiej nie chodzi jedynie o transfer wiedzy i technologii. Ważne jest również czerpanie nauki i inspiracji z odmiennych obyczajów i kultury. - Od Malezji na pewno możemy nauczyć się skrupulatności w podejściu do założonych zadań, koncentracji i determinacji w dążeniu do celu. To wzorzec ważny nie tylko z perspektywy zawodowej, ale również życiowej. Mam tu na myśli zwłaszcza młode pokolenie – podkreślił rektor Wiak i dodał, że niebawem zamierza udać się z rewizytą do malezyjskiej uczelni.

 

Zdjęcia z wizyty znaleźć można tu: https://bit.ly/2S7XAPt

 

 


Data wpisu: 2018-11-21
Data aktualizacji: 2018-11-21
Informacja wprowadzona przez: Małgorzata Malczyk-Spodenkiewicz

Jednostki