WikampFb

Polimery wokół nas

A+ / A-

Zapewne nie każdy wie, że niemal wszystko, co nas otacza, składa się z substancji zwanych polimerami. To właśnie im poświęcone zostały siódme zajęcia projektu „MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe”.

 

Polimery to nic innego, jak substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Te naturalne są jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. Polimery syntetyczne są natomiast budulcem tworzyw sztucznych, a także wielu innych, powszechnie wykorzystywanych produktów chemicznych, takich jak: farby, lakiery, oleje przemysłowe, środki smarujące, kleje itp.

 

Podczas zajęć, prowadzonych przez pracowników Instytutu Polimerów i Barwników PŁ, uczestnicy wzięli udział w dwóch ćwiczeniach laboratoryjnych. Pierwsze z nich polegało na otrzymaniu inteligentnej masy plastycznej o właściwościach termochromowych, czyli tzw. „sprytnej” plasteliny w różnych kolorach. Podczas drugiego ćwiczenia zadaniem młodzieży było wytworzenie organicznej diody elektroluminescencyjnej jako energooszczędnego źródła światła. Uczniowie nie tylko tworzyli własne diody, ale również zapoznali się z podstawowymi pojęciami i zjawiskami fizycznymi, związanymi z elektroluminescencyjnymi źródłami światła.

 

Zajęcia w Instytucie Polimerów były ostatnimi ćwiczeniami laboratoryjnymi, przewidzianymi w ramach projektu. Na uczestników czeka jeszcze wizyta w łódzkim Planetarium oraz drugie zajęcia Team Building.

 

Projekt zakończy się piknikiem, który odbędzie się 10 czerwca 2017 roku na terenie kampusu PŁ.

 


Data wpisu: 2017-04-25
Data aktualizacji: 2017-04-25
Informacja wprowadzona przez: Małgorzata Malczyk-Spodenkiewicz
Foto

Jednostki