75lat.p.lodz.pl
WikampFb

Vive La France!

A+ / A-

Jak co roku, podczas dnia Campus France, pracownicy Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ oraz zaproszeni goście uczynili wszystko, by pokazać uczniom i studentom, że naprawdę warto uczyć się języka francuskiego.

 

Wydarzenie, które odbyło się 15 listopada 2017 roku rozpoczęło wręczenie dwóch stypendiów, ufundowanych przez Honorowego Konsula Francji w Łodzi – panią Alicję Bień. Konsul Bień od wielu lat wspiera IFE, a obecnie CWM, w szerzeniu miłości do Francji i jej języka. Podczas krótkiego przemówienia opowiedziała o swojej pierwszej wizycie w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, gdzie wraz z Ambasadorem Francji w Polsce uczestniczyła w spotkaniu ze studentami programu Gestion et Technologie. Jak wspomniała, spodziewała się obecności zaledwie garstki osób. Od momentu, gdy zobaczyła aulę wypełnioną przez ponad 100-osobową grupę młodzieży, jej współpraca z IFE nieustannie się zacieśnia.

 

Tuż po wręczeniu stypendiów Konsula, które w tym roku otrzymały: studentka IFE, Marta Rychnowska oraz uczennica XIII LO w Łodzi, Aleksandra Kosiuk, głos zabrała koordynator ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Łodzi – Joanna Lora. Opowiedziała ona o Agencji Campus France Polska, która jest bezpośrednim organizatorem wydarzenia Dni Campus France.

Agencja Campus France Polska to  państwowa instytucja na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Poprzez kontakt osobisty, telefoniczny lub za pośrednictwem strony internetowej agencji, można zasięgnąć informacji na temat uczelni, dostępnych kierunków, ofert stypendialnych, ale nie tylko. Campus France Polska pomaga również w organizacji wyjazdu do Francji, znalezieniu mieszkania i innych kwestiach formalnych.

 

Swą prezentację wygłosiła również dyrektor CWM PŁ, dr inż. Dorota Piotrowska, która skupiła się nie tylko na języku francuskim i możliwościach, jakie nasza uczelnia roztacza przed studentami wiążącymi swoją karierę z Francją, ale wspomniała również o tym, co znaczy być innowacyjnym i „zatrudnialnym” w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Jak bowiem wskazują najnowsze badania Forbesa, pracodawcy szukają dziś przede wszystkim osób umiejących pracować i komunikować się w grupie międzynarodowej. Na koniec wystąpienia dyrektor Piotrowska nadmieniła o zbliżającej się rekrutacji do II edycji projektu FAMI (Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera). Trwająca wciąż I edycja jest wielkim sukcesem IFE i spotyka się z bardzo pozytywnymi opiniami nauczycieli, rodziców oraz samych młodych adeptów.

 

Dzień Campus France w Politechnice Łódzkiej zakończyły prezentacje wybranych francuskich uczelni, które przedstawili: Sofia Robert – stażystka Student Assistance Office, jednocześnie studentka uczelni École Politechnique pod Paryżem oraz Konrad Mnich – absolwent IFE, biorący udział w programie Podwójnego Dyplomu w uczelni ENSAM w Cluny. Po prezentacjach, jak co roku, przybyli z kilku szkół uczniowie wzięli udział w quizie z wiedzy o Francji. Jedną ze szkół, która rok rocznie pojawia się na Dniu Campus France w PŁ, jest XIII Liceum Ogólnokształcące. Dyrektor szkoły, pani Aleksandra Ratuszniak, zrobiła przemiłą niespodziankę dr Piotrowskiej i całej załodze CWM/IFE, odczytując na forum wzruszający list gratulacyjny z okazji jubileuszu 25-lecia Centrum Kształcenia Międzynarodowego.

 

Dni Campus France w Polsce to cykliczne wydarzenie, organizowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencję Campus France, we współpracy z siecią Alliance Francaises i polskimi uczelniami wyższymi. Tegoroczna edycja trwała od 7 do 16 listopada i odbywała się aż w kilku miastach akademickich. Wydarzenie adresowane jest do studentów, ale również licealistów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami oraz nauką języka francuskiego w Polsce.


Data wpisu: 2017-11-16
Data aktualizacji: 2017-11-17
Informacja wprowadzona przez: Małgorzata Malczyk-Spodenkiewicz

Jednostki